1. Alacsony önbecsülés
Amikor az emberek az önbecsülésről beszélnek, gyakran az ember belső szenvedéseire és kapcsolati problémáira összpontosítanak. De az élet más aspektusait is érinti, beleértve az anyagiakat is. Méghozzá meglehetősen drámai módon.
Az alacsony önbecsüléssel rendelkező személy gyakran egyszerűen nem hiszi el, hogy jó jövedelemre tarthat igényt. Még rosszabb, ha azt hiszi, hogy valamilyen oknál fogva nem érdemli meg. Ezért belemegy abba, hogy rossz körülmények között és alacsony fizetéssel dolgozzon, nem kér fizetésemelést. És könnyen manipulálható is. Ezek a „nem tetszik – tedd le a jelentkezésed az asztalra, száz hozzád hasonló ember van a kerítés mögött” és „hálásnak kellene lenned, hogy egyáltalán megfizetnek egy ilyen munkáért” – ezek egyáltalán nem érvek, hanem az alacsony önbecsüléssel való játék.
2. Stressz
Ha stresszes helyzetekben találod magad, az nem mindig rossz dolog. Mozgósításra kényszeríti a szervezetet, és arra is edzi, hogy a jövőben megbirkózzon az ilyen kihívásokkal.
A hosszú távú stresszel sokkal rosszabb a helyzet. Hatással van az agyra, ami ronthatja a memóriát. Az állandó szorongás és aggodalom zavarja az ítélőképességet és a jó döntések meghozatalát, beleértve a pénzügyi döntéseket is.
És itt is fontos megjegyezni, hogy ez egy ördögi kör: a pénzhiány stresszt okoz. Emiatt az ember részben elveszíti az információfeldolgozás, a helyzetelemzés és a prioritások meghatározásának képességét. És persze a pénz is.
3. Tanult tehetetlenség
Erről a tulajdonságról két nézet létezik, és ugyanazok a szerzők terjesztették elő. Kezdetben számos kísérletet végeztek állatokon, és kiábrándító következtetésre jutottak. Ha valaki hosszú időn keresztül olyan negatív helyzetben van, amelyet nem tud befolyásolni, megszokja, és elveszíti minden hitét abban, hogy képes változtatni valamin.
Az embereknél sokkal összetettebbek a folyamatok, mint az állatoknál, így ez nem ilyen egyszerű. Ennek ellenére nálunk is megfigyelhető a tanult tehetetlenség. Az ilyen ember passzív, nem próbál javítani az életén, még akkor sem, ha kedvező körülmények között találja magát, és nem hajlandó döntéseket hozni. Lehet, hogy a múltban megpróbált tenni valamit, de miután többször megégette magát, már nem aktív.
A frissített változat szerint az ember nem a tehetetlenséget tanulja meg, hanem fordítva. Tehetetlennek születik, majd a körülmények és a körülötte lévő világ hatására elsajátítja azt a hitet, hogy cselekedetei eredményt hoznak. Vagy mégsem.
Akárhogy is, a lényeg az, hogy ha valakinek élete során nem volt pozitív élménye, nem kapta meg a jutalmát az erőfeszítéseiért – beletörődik a körülményekbe. És így van ez a szegénységgel is.