1. Gyermekkorban tanult attitűdök
A pénzügyi attitűdök éppúgy átvesznek, mint a családi hagyományok. Megfigyeljük őket felnőtt rokonainkon, és átvesszük őket. Valószínűleg pontosan úgy főzöl egy ételt, mint a nagymamád, és olyan kifejezéseket használsz, amelyeket a szüleid gyakran mondanak. Az iskolában nem tanítják meg nekünk a személyes pénzügyek alapjait, így ahogy idősebbek leszünk, úgy kezdünk el bánni a pénzzel, ahogyan azt gyerekkorunkban tanultuk.
De lehet, hogy a szüleid tévedtek, vagy a megközelítésük egyszerűen nem felel meg a céljaidnak. Ezért hasznos elemezni, hogy mit tanultál tőlük.
Értékeld a jelenlegi pénzügyi szokásaidat: mennyit spórolsz, vannak-e adósságaid, van-e költségvetésed, és azon belül maradsz-e. Próbálj meg visszaemlékezni arra, hogy mikor és miért kezdted el ezeket a szokásokat.
Gondolja át, melyeken szeretne változtatni, és hogyan tudja ezt megtenni. Például készítsen heti költségvetést a havi helyett, hogy könnyebben tartsa be azt. Vagy mondjon le bizonyos tevékenységekről, hogy egy fontos vásárlásra spórolhasson. Találjon olyan módszereket, amelyeket már ma bevezethet, hogy elkezdhesse az életmódváltást.
2- Érzelmek
Gyakran ezek irányítják pénzügyi döntéseinket. Például, ha stresszesek és rossz hangulatban vagyunk, vásárolni akarunk valamit, hogy örömet szerezzünk magunknak, és a kiárusításokon gyakran felesleges dolgokat gereblyézünk, mert félünk, hogy lemaradunk egy jó üzletről. De az érzelmek elmúlnak, és üres pénztárcával maradunk.
Nem kell az akaraterőre hagyatkoznod. Jobb, ha olyan körülményeket teremtünk magunknak, amelyben a spórolás és a kiadások csökkentése könnyen adott lesz.
Állítson be automatikus átutalást a pénz egy részének egy megtakarítási számlára a fizetés esedékességének napján. Így nem is kell gondolkodnia azon, hogy takarékoskodjon-e vagy sem.
Ne fizessen hitelkártyával, ha a következő napokban nem tudja visszafizetni a vásárlást.
Amikor konkrét dolgokat vásárolsz, csak annyi pénzt vigyél magaddal, amennyire szükséged van, így nem veszel semmi feleslegeset.
Nem kell teljesen lemondania a spontán vásárlásokról, csak tudnia kell, hogy mennyit tud rájuk költeni a költségvetésében, és ezzel segíthet megvédeni magát az érzelmi költekezéstől.