Nehéz elképzelni olyan embert, akit éteri izgalom tölt el, amikor befizeti a jelzáloghitelét vagy befizeti az adóját. De ha folyamatosan halogatja a mindennapi pénzügyi teendőket, például nem tartja számon a napi kiadásait, vagy ha valóságos rettegést érez minden alkalommal, amikor ellenőrzi a kártyája egyenlegét, akkor lehet, hogy Ön pénzügyi halogató. Járjunk a végére annak, hogy pontosan mi a probléma, és mit kell tenned, hogy megoldd.
Így néz ki a pénzügyi halogatás
Vess egy őszinte pillantást a pénzügyi szokásaidra. Milyen gyakran halogatod az utolsó pillanatig, mielőtt megnéznéd a bankszámlád egyenlegét, kifizetnéd a közüzemi díjakat vagy kitöltenéd az adóbevallásodat? Kerüli a nehéz pénzügyi döntések meghozatalát? Ha ez a helyzet, ezek a pénzügyi halogatás jelei, és érdemes komolyan elgondolkodni az okokon.
A pénzzel való kapcsolatunk összetett természetű. Nem csak arról van szó, hogy „tudjuk” vagy „nem tudjuk” kezelni. A pénzügyi helyzetünkkel kapcsolatos szorongás, a hiánygondolkodás, a pénzügyi ügyek túlterheltségének érzése, valamint a személyes költségvetésünk kezeléséhez szükséges saját képességeinkkel kapcsolatos bizonytalanság mind-mind arra késztethetnek bennünket, hogy elkerülési taktikákat alkalmazzunk.
Miért rossz ez
A pénzügyi halogatás gyakran komoly következményekkel jár, például késedelmi kötbérrel vagy rossz hiteltörténettel. A megtakarítások és befektetések elmulasztása évekig tartó potenciális jövedelemnövekedésbe kerülhet. Emellett a pénzügyi halogatás megnehezíti a csalási kísérletek gyors felismerését és megállítását.
Ráadásul, ha állandó szorongásban élünk, rossz pénzügyi döntéseket hozunk. Ez megakadályozza, hogy a felmerülő problémákat azonnal orvosoljuk, és a végén csak pénzt veszítünk. De ami a legrosszabb, a pénzügyi halogatás megfoszt minket a stabilabb pénzügyi jövő reményétől.
Hogyan kezeljük a pénzügyi halogatást
Kezdjük kicsiben
Vállaljon el egy-két kisebb pénzügyi feladatot, amit eddig halogatott. És alakítsd ki azt a szokást, hogy azonnal foglalkozz azokkal a kérdésekkel, amelyek különösebb erőfeszítés nélkül megoldhatók. Ha szidod magad a rossz pénzügyi szokások miatt, azt kockáztatod, hogy elkezdesz félelmen alapuló döntéseket hozni.
A kis feladatok elvégzése segít visszalépni, és meglátni az erősségeidet a pénzzel való kapcsolatodban, és ez megadja neked a szükséges önbizalmat ahhoz, hogy a jövőben megalapozott döntéseket hozhass. A kis győzelmek halmozódnak, és idővel észreveszed majd, hogy a pénzügyi helyzeted nem is olyan szörnyű, mint amilyennek látszott.
Készítsen tervet
A nagy célokat bontsa konkrét, időhöz kötött lépésekre. Például tegyél félre minden hónapban egy kis összeget, hogy ne kelljen kétségbeesetten keresgélned az évre felvett nagy összeget. Hogy könnyebben tartsd magad a tervhez, fedezd fel a különböző személyes pénzügyi alkalmazásokat, és válaszd ki a számodra legkényelmesebb eszközt.
Szükséged lesz egy megfelelő költségvetés-tervezési módszerre is. Próbáld meg az egyszerű, intuitív 50/30/20 szabállyal kezdeni, amely szerint a jövedelmed 50 százalékát a szükségletekre, 30 százalékát a szükségletekre, 20 százalékát pedig a megtakarításokra és befektetésekre fordítod. Ha nem tetszik ez a megközelítés, találhatsz bármilyen másikat, vagy akár ki is találhatod a sajátodat.