itthon könyvek Könyvek az önbecsülésed erősítésére

Reklám

Könyvek az önbecsülésed erősítésére

által Ernő Takács

„Egészséges önbecsülés: 10 lépés az önbizalomhoz”, David Burns

Az önbecsülés és az önbizalom között óriási a különbség. Az önbizalom a tapasztalatra épül: egyszer már sikerült, tehát valószínűleg újra meg tudjuk csinálni. Az önbecsülés ezzel szemben arról szól, hogy a priori szeretjük és tiszteljük magunkat, tekintet nélkül a teljesítményre. De ezt a tudatosságot elérni nehéz. Úgy érezzük, hogy markáns megjelenés és értelmes eredmények nélkül kevés súlyunk van ebben a világban. Az alacsony önbecsülés a reménytelenség és a depresszió, a harag és a szorongás érzésével jár.

David Burns, a kognitív viselkedésterápia megalapítója úgy véli, hogy mindezek az érzelmek a fejünkben élnek, és a gondolatoktól függnek, vagyis a felfogásunk megváltoztatásával javíthatunk az életünkön. Az alacsony önbecsülés és az imposztor-szindróma leküzdésére az amerikai pszichiáter saját programot dolgozott ki a mentális egyensúly helyreállítására.

Ezt a programot pácienseken tesztelte, és ez képezte az „Egészséges önbecsülés” című, lépésről lépésre felépített gyakorlati útmutató alapját. A könyv minden egyes fejezete feltárja a negatív attitűdök egyikét, és a jóllét diagnózisát is tartalmazza, bevált tesztek és kész gyakorlatok segítségével a gondolkodásmód megváltoztatására.

„Hangulatterápia: A depresszió legyőzésének klinikailag bizonyított módja tabletták nélkül”, David Burns

Egy másik könyvében David Burns az önértékelést egy nagyítóhoz hasonlítja: minél rosszabbul gondolkodunk magunkról, annál élesebben érzékeljük a teljesen természetes hibákat és vétségeket. Ez táplálja a negatív önbeszédet és az áldozattá válást: meggyőzzük magunkat arról, hogy nem vagyunk elég okosak, szépek vagy tehetségesek, és valószínűtlen, hogy képesek lennénk megbirkózni a körülményeinkkel. Az ilyen gondolatok romboló hatásúak. És minél alacsonyabb az önbecsülés, annál nagyobbak a következmények.

Ahhoz, hogy változtassunk a helyzeten, át kell értékelnünk a magunkról alkotott véleményünket, és figyelmesen meg kell hallgatnunk az értéktelenségünk mellett szóló érveket: mire épülnek – logikára vagy pusztán érzelmekre? Vajon a mai motiválatlanság azt jelenti, hogy soha többé nem fogunk késztetést érezni arra, hogy bármit is véghezvigyünk; a legutóbbi határidős kudarc valóban annak bizonyítéka, hogy soha nem végeztünk időben egy feladatot?

A Hangulatterápiában David Burns konkrét eszközöket ad a depressziós gondolatok feldolgozásához, a belső kritikusunkkal való beszélgetéstől a valódi problémák felkutatásáig.

még szintén kedvelheted

Reklám